Familie båndene til Snedker Mads Chr. Nielsen

Navneliste

Intet efternavn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, [>]

[ÖBLOM-AASTRUP]


Navne

Født

Dåb

Død

Begravet

ÖBLOM
  Annette Lærer
  Claus Lennart Anlægsgartner
  Leif Lennart Anlægsgartner født 4 Nov. 1930, Tenata, Finland døde 18 Dec. 2003
  Rune EDB-Tekniker
ØLLGAARD
  Marie Augusta født 20 Mar. 1869, København, DK
ØRBEK
  Sophie Christine født 1780 døde 24 Aug. 1831, Nykøbing Sj., Ods, Holbæk, DK begr. 28 Aug. 1831, Nykøbing Sj.Kirkegaard, Nykøbing Sj., Ods, Holbæk, Dk
ØRN
  Dorthea Marie født 1744
ØST
  Alexander Urmager
  Anna Margrethe Alexandra født 21 Feb. 1896, Helsingør Købstad, Frederiksborg Amt, DK dåb 26 Apr. 1896, Helsingør Skt.Mariæ Kirke, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  August Alexanderson Arbejdsmand født 8 Feb. 1864, Heden, Bärebergs Forsamling, Skaraborgs Len, SE
  Birthe Charlotte døde 22 Dec. 2020, Hillerød Sygehus, Hillerød, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg, DK begr. 29 Dec. 2020, Mørdrup Kirke, Egebæksvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Carl Marius Alexander Fisker født 11 Sep. 1889, Helsingør Købstad, Frederiksborg Amt, DK dåb 20 Okt. 1889, Skt.Mariæ Kirke, Helsingør Skt.Mariæ, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Eigil Alexander født 18 Aug. 1913, Hornbæk, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK dåb 26 Okt. 1913, Hornbæk Kirke, Hornbæk, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Flemming født 7 Mar. 1960 døde 3 Jan. 1999 begr. Egebæksvang Kirke, Egebæksvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Gertrud Elisabeth født 5 Dec. 1920, St.Thomas, Dansk Vestindiske øer, DK dåb 20 Feb. 1921, Helsingør Skt.Mariæ Kirke, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Gudrun Margrethe født 24 Maj 1916, St.Thomas, Dansk Vestindiske øer, DK dåb 9 Jul. 1916, Helsingør Skt.Mariæ Kirke, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Ingeborg Marie Alexandra født 29 Sep. 1891, Helsingør Købstad, Frederiksborg Amt, DK dåb 22 Nov. 1891, Skt.Mariæ Kirke, Helsingør Skt.Mariæ, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Jørgen Michael
  Preben Alexander
  Rita Martha Alexandra født 9 Jun. 1925, Espergærde, Egebæksvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK dåb 6 Sep. 1925, Egebæksvang Kirke, Egebæksvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK døde 27 Mar. 1988, Espergærde I Hjemmet begr. Egebæksvang Kirke, Egebæksvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Susanne Pryds
  Thorvald Alexander Snedker Vognmand født 15 Nov. 1900, Nordre Strandvej, Helsingør Skt.Mariæ, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK dåb 26 Dec. 1900, Skt.Mariæ Kirke, Helsingør Skt.Mariæ, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK begr. Egebæksvang Kirkegaard, Egebæksvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK
  Tove Lillian Alexander
  Valdemar Norring Alexander født 7 Jul. 1922, Tipperup, Egebæksvang, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK dåb 17 Sep. 1922, Skt.Mariæ Kirke, Helsingør Skt.Mariæ, Lynge-Kronborg, Frederiksborg, DK døde 18 Okt. 1989
  Vibeke Berrit født 8 Sep. 1970
ØSTBY
  Peder Sørensen født 1 Aug. 1865, Norge døde 18 Sep. 1942, Wheaton, Traverse, Minnesota, USA begr. Victor, Roberts County, South Dakota, USA
ØSTER
  Andreas Sørensen født 1855, Gram, Frøs, Haderslev, DK
  Karoline Marie født 1850, Gram, Frøs, Haderslev, DK
  Kristian Thomsen født 1847, Gram, Frøs, Haderslev, DK
  Søren Olsen Daglejer født 1818, Gram, Frøs, Haderslev, DK
ØSTERBALLE
  Anna Rasmusdatter født 10 Okt. 1723 døde 6 Aug. 1812, Hillerød, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg, DK
ØSTERGAARD
  Andreas Kgl. Fuldmægtig og Lotto-Assistent født 1784
  Anna Botilla født 9 Okt. 1817, Vodder, Hviding, Tønder, DK dåb 16 Nov. 1817, Vodder Kirke, Vodder, Hviding, Tønder, DK døde 26 Feb. 1837, Vodder, Hviding, Tønder, DK begr. 3 Mar. 1837, Vodder Kirkegaard, Vodder, Hviding, Tønder, DK
  Betzy Isidore født 28 Nov. 1813, København, Sokkelund, Københavns, DK døde 23 Okt. 1896, Tureby, Fakse, Præstø, DK
  Bodil Høgsbro født 20 Apr. 1899 døde 15 Aug. 1990
  Caroline Frederikke født 1829, København, DK
  Else Maria født 30 Jun. 1826, Vodder, Hviding, Tønder, DK dåb 3 Okt. 1826, Vodder Kirke, Vodder, Hviding, Tønder, DK
  Elsebe Cathrine født 2 Maj 1822, Vodder, Hviding, Tønder, DK dåb 4 Maj 1822, Hjemmedøbt
  Frederikke Henriette født 1822, København, DK
  Hans Nielsen født 16 Feb. 1816, Vodder, Hviding, Tønder, DK dåb 17 Feb. 1816, Hjemmedøbt døde 5 Feb. 1833, Vodder, Hviding, Tønder, DK begr. 8 Feb. 1833, Vodder Kirkegaard, Vodder, Hviding, Tønder, DK
  Ida Amalie født 1823, København, DK
  Marcus Gaardmand født 1785, Toftlund, Nørre Rangstrup, Haderslev, DK døde 25 Maj 1868, Vodder, Hviding, Tønder, DK begr. 29 Maj 1868, Vodder Kirkegaard, Vodder, Hviding, Tønder, DK
  Maria født 10 Nov. 1830, Vodder, Hviding, Tønder, DK dåb 13 Nov. 1830, Vodder Kirke, Vodder, Hviding, Tønder, DK
  Musse Holst Nielsen født 27 Mar. 1926 døde 6 Nov. 1926
  Niels Jensen født 2 Jul. 1829, Vodder, Hviding, Tønder, DK dåb 3 Jul. 1829, Hjemmedøbt døde 21 Jul. 1829, Vodder, Hviding, Tønder, DK begr. 24 Jul. 1829, Vodder Kirkegaard, Vodder, Hviding, Tønder, DK
  Peder Holst Nielsen Mejerist født 13 Okt. 1892, Rødding, Frøs, Haderslev, DK dåb 4 Dec. 1892, Rødding Kirke, Rødding, Frøs, Haderslev, DK døde 10 Apr. 1942, Kommunehospitalet, Davids, Sokkelund, København, DK begr. 16 Apr. 1942, Bispebjerg Kirkegård, Sokkelund, København, DK
  Peder Pedersen født 16 Jan. 1824, Vodder, Hviding, Tønder, DK dåb 29 Feb. 1824, Vodder Kirke, Vodder, Hviding, Tønder, DK
  Vilhelmine Anrea født 1825, København, DK
AABAK
  Else Edith født 30 Apr. 1910, København, DK døde 24 Maj 1993, Mallorca begr. Roskilde Kirkegaard, Sømme, Roskilde, DK
AADERUP
  Martha Charlotte født 10 Aug. 1882, Martofte døde 9 Okt. 1944
AADLAND
  Theodore Kenneth “Ted” født 10 Sep. 1920, Hankinson, Richland County, North Dakota, USA døde 11 Jan. 1987, Brewster, Okanogan County, Washington, USA begr. Portland, Multnomah County, Oregon, USA
AAGESDATTER
  Rut født 8 Sep. 1924, Oslo, Norge døde 1 Dec. 2010 begr. 7 Dec. 2010, Esbønderup Kirkegaard, Esbønderup, Holbo, Frederiksborg, DK
AAGESEN
  Ane Margrethe født 10 Jun. 1855, Venslev, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK dåb 12 Aug. 1855, Venslev Kirke, Venslev, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK
  Carl Ludvig Væver født 1799, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK
  Emanuel født 20 Aug. 1915, Holbæk Amts Sygehus, Skt. Nicolai, Merløse, Holbæk, DK dåb 31 Okt. 1915, Orø Kirke, Orø, Tuse, Holbæk, Dk
  Johan Frederik født 11 Feb. 1841, Venslev, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK dåb 20 Jun. 1841, Ferslev Kirke, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK
  Kristen Tjenestekarl
  Kristian Børge Malermester
  Laura Kristine født 10 Apr. 1899, Bybjerg, Orø, Tuse, Holbæk, Dk dåb 16 Jul. 1899, Orø Kirke, Orø, Tuse, Holbæk, Dk
  Maren født 24 Apr. 1844, Venslev, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK dåb 16 Jun. 1844, Ferslev Kirke, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK
  Mette Sofie født 25 Sep. 1849, Venslev, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK dåb 18 Nov. 1849, Ferslev Kirke, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK døde 18 Okt. 1889, Bybjerg, Orø, Tuse, Holbæk, Dk begr. 23 Okt. 1889, Orø Kirkegård, Orø, Tuse, Holbæk, Dk
  Mette Sophie født 1849 døde 18 Okt. 1889, Bybjerg, Orø, Tuse, Holbæk, Dk begr. 23 Okt. 1889, Orø Kirkegård, Orø, Tuse, Holbæk, Dk
  Niels Peter Husejer, Træskomand født 22 Nov. 1860, Vejleby, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK
  Per
  Søren Væver født 14 Sep. 1833, Venslev, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK dåb 24 Nov. 1833, Ferslev Kirke, Ferslev, Horns, Frederiksborg, DK
AAGAARD
  Børge Pontoppidan født 28 Jan. 1840, Kolding Købstad, Brusk, Vejle, DK dåb 8 Maj 1840, Skt.Nicolai kirke, Kolding, Brusk, Vejle, DK døde 8 Okt. 1910, Kolding Købstad, Brusk, Vejle, DK
  Carl Sopfus født 1839
  Caroline Sophie Lærer Inspektrice født 3 Feb. 1880, Trinitatis, Sokkelund, København, DK dåb 11 Apr. 1880, Trinitatis Kirke, Trinitatis, Sokkelund, København, DK døde 24 Sep. 1942, Sønderborg, Als Sønder, Sønderborg, DK begr. 29 Sep. 1942, Tønder Kirkegaard, Tønder, Tønder, Tønder, DK
  Conrad Wilhelm Daniel født 1842, København, DK
  Ellen Marie Pontoppidan født 19 Jun. 1874, Kolding Købstad, Brusk, Vejle, DK dåb 26 Jul. 1874, Skt.Nicolai kirke, Kolding, Brusk, Vejle, DK døde 9 Apr. 1957
  Emma
  Enoch Hieronymus Zeuthen Landmaand født 14 Feb. 1883, København, DK dåb 10 Jun. 1883, Vor Frue Kirke, København, Sokkelund, København, DK døde 14 Mar. 1905, Dronninglund, Dronninglund, Hjørring, DK begr. 20 Mar. 1905, Dronninglund Kirkegaard, Dronninglund, Dronninglund, Hjørring, DK
  Enoch Sophus Commandersergeant født 1812, Aalborg Ansgar, Fleskum, Aalborg, DK
  Hans Christian
  Johanne Louise født 1 Okt. 1881, Vor Frue, København, Sokkelund, København, DK dåb 20 Nov. 1881, Trinitatis Kirke, Trinitatis, Sokkelund, København, DK døde 1 Okt. 1970, Roskilde Købstad, DK
  Julie Lærerinde født 4 Jun. 1876 døde 7 Aug. 1956
  Magdalene Lærer født 14 Feb. 1875, København, DK døde 24 Feb. 1957
  Marie født 18 Jan. 1878 døde 1905
  Mette
  Michael
  Morten
  Rasmus
  Thor Christian Vekselmægler født 7 Jan. 1841, Vor Frelsers, Sokkelund, København, DK døde 7 Jan. 1919
  Tobias
AALBORG
  Peder Hansen født 1779 døde 24 Feb. 1808, Bogø, Mønbo, Præstø, DK begr. Bogø Kirkegaard, Bogø, Mønbo, Præstø, DK
AARBY
  Ludvig Smed
AARESTRUP
  Caroline Friderica født 1784
  Caroline Margrethe født 14 Okt. 1770 døde 14 Aug. 1840
  Caroline Margrethe født 1786
  Christine født 1823
  Frederikke født 1825
  Julie Camilla født 1827
  Jørgen Smith Hørkræmmer født 1791, København, DK
  Marie Margrethe født 1778
  Niels Ole Svend Hørkræmmer født 1821
  Ole Schytte Hørkræmmer født Apr. 1751, Hillerød, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg, DK dåb 16 Apr. 1751, Hillerød Kirke, Lynge-Frederiksborg, Frederiksborg, DK døde 27 Dec. 1798, København, DK begr. 31 Dec. 1798, Trinitatis Kirkegaard, Trinitatis, Sokkelund, København, DK
  Oline Christine født Nyborg, Vindinge, Svendborg, DK døde Før 1880
  Peder Georg født 1772
  Peter Georg født 1781
AARKROG
  Eva født 23 Aug. 1876, København, DK døde Efter 2 Sep. 1923
  Niels Mautitz Skomagermester
AARUP
  Elma Rasmine Christine Marie født 7 Sep. 1865, Hvam, Rinds, Viborg, DK dåb 1 Okt. 1865, Hvam Kirke, Hvam, Rinds, Viborg, DK døde 10 Jun. 1924 begr. 16 Jun. 1924, Hellerup Kirkegaard, Hellerup, Sokkelund, København, DK
  Thomas Jensen Forpagter
AASEN
  Anne Maria født 1797, København, DK
AASKLINT
  Lavrits Sofus Plantør født 16 Jul. 1883, Ulkerup, Egebjerg, Ods, Holbæk, DK dåb 29 Jul. 1883, Egebjerg Kirke, Egebjerg, Ods, Holbæk, DK døde 26 Mar. 1957, Centralsygehuset, Tveje Merløse, Merløse, Holbæk, Dk begr. 31 Mar. 1957, Faarevejle Kirkegaard, Faarevejle, Ods, Holbæk, DK
AASLØV
  Rasmus Johansen Kvægdriver født 1776
AASTRUP
  Jens Peter Ordenskapitlets sekretær og chef for sekretariatet født 13 Dec. 1830, Grenaa, Djurs Nørre, Randers, DK døde 7 Nov. 1911, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK

© Informationer fra denne side må ikke bruges i anden sammenhæng uden tilladelse og uden angivelse af kilde.


Intet efternavn, <, A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, [>]

[ÖBLOM-AASTRUP]

Indholdsfortegnelse | Efternavne | Navneliste

Denne hjemmeside blev lavet 21 Dec. 2021 med Legacy 9.0 fra MyHeritage.com; Ophavsret og vedligeholdelse af poul@poul-herdis.dk