Familie båndene til Snedker Mads Chr. Nielsen

Navneliste

Intet efternavn, <, A, B, C, D, E, [F], G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[FABER-FINSSEN], FINSTAD-FOSS, FOSS-FREDERIKSEN, FREDERIKSEN-FRIIS, FRIIS-FÆRGE


Navne

Født

Dåb

Død

Begravet

FABER
  Agnes født 17 Dec. 1875, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK dåb 30 Jan. 1876, Kirke Flinterup Kirke, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK
  Albert Murermester født 27 Sep. 1882, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK dåb 29 Okt. 1882, Kirke Flinterup Kirke, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK
  Anders Peter Murermester født 30 Okt. 1867, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK dåb 15 Dec. 1867, Kirke Flinterup Kirke, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK
  Anders Peter født 11 Sep. 1899, Stenlille, Merløse, Holbæk, Dk dåb 21 Okt. 1899, Hjemmedøbt
  Ebba Agnes født 21 Dec. 1905, Stenlille, Merløse, Holbæk, Dk dåb 21 Jan. 1906, Stenlille Kirke, Stenlille, Merløse, Holbæk, Dk
  Elfrida Elisabeth Anna født 21 Okt. 1869, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK dåb 19 Dec. 1869, Kirke Flinterup Kirke, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK
  Erica Christina født 2 Jan. 1758, Lundforlund, Slagelse, Sorø, DK dåb 7 Jan. 1758, Lundforlund Kirke, Lundforlund, Slagelse, Sorø, DK døde 1 Feb. 1806, Stigs Bjergby, Tuse, Holbæk, DK begr. 7 Feb. 1806, Stigs Bjergby Kirkegaard, Stigs Bjergby, Tuse, Holbæk, DK
  Hans Frederik Helge født 22 Dec. 1865, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK dåb 4 Feb. 1866, Kirke Flinterup Kirke, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK
  Karoline Elisabeth født 20 Feb. 1853, Lysgaard, Lysgaard, Viborg, DK
  Maren Eva født 18 Jan. 1905, Stenlille, Merløse, Holbæk, Dk dåb 5 Mar. 1905, Stenlille Kirke, Stenlille, Merløse, Holbæk, Dk
  Olga Margrethe født 29 Sep. 1873, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK dåb 9 Nov. 1873, Kirke Flinterup Kirke, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK
  Otto Murermester født 9 Sep. 1871, Kirke Flinterup, Alsted, Sorø, DK dåb 24 Sep. 1871, Hjemmedøbt
  Rasmus Hansen Murermester født 8 Apr. 1840, Ringe, Gudme, Svendborg, DK
  Aase Krestine født 4 Jul. 1912, Stenlille, Merløse, Holbæk, Dk
FABIANSDATTER
  Ida Mathilde født 22 Apr. 1865, Kronborg len, SE
FABRICIUS
  Ukendt født 15 Feb. 1899, Kværkeby, Ringsted, Sorø, DK dåb Unavngiven døde 15 Feb. 1899, Kværkeby, Ringsted, Sorø, DK begr. 19 Feb. 1899, Kværkeby Kirkegaard, Kværkeby, Ringsted, Sorø, DK
  Anne Marie Elisabeth født 14 Nov. 1773, Helligånds, Sokkelund, København, DK døde 15 Feb. 1839, Helligånds, Sokkelund, København, DK begr. 21 Feb. 1839, Helligånds Kirkegaard, Helligånds, Sokkelund, København, DK
  Charlotte Wilhelmine Laurentine født 23 Sep. 1839, Lindelse, Langeland Sønder, Svendborg, DK dåb 4 Dec. 1839, Lindelse Kirke, Lindelse, Langeland Sønder, Svendborg, DK
  David Gaardmand og Smed
  Ferdinand Erik Chr. cand. philophie, Møller, Forpagter født 1802, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Frederikke Augusta
  Gustav Ferdinand født 2 Mar. 1844, Skrøbelev, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 8 Jun. 1844, Skrøbelev Kirke, Skrøbelev, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Johannes Ferdinand født 18 Mar. 1896, Kværkeby, Ringsted, Sorø, DK dåb 17 Maj 1896, Kværkeby Kirke, Kværkeby, Ringsted, Sorø, DK
  Klaus Henrik Edvard født 11 Sep. 1846, Skrøbelev, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 6 Nov. 1846, Skrøbelev Kirke, Skrøbelev, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Lars Peder Ludvig født 2 Jun. 1894, Kværkeby, Ringsted, Sorø, DK dåb 2 Jun. 1894, Hjemmedøbt
  Lars Peter Christian Forpagter født 15 Aug. 1838, Lindelse, Langeland Sønder, Svendborg, DK dåb 25 Sep. 1838, Lindelse Kirke, Lindelse, Langeland Sønder, Svendborg, DK døde 1 Sep. 1891, Skt.Peders Landsogn, Slagelse, Sorø, DK begr. 7 Sep. 1891, Skt.Peders Kirkegaard, Slagelse, Sorø, DK
  Marie Ludumilie Charlotte født 30 Apr. 1836, Lindelse, Langeland Sønder, Svendborg, DK dåb 17 Jul. 1836, Lindelse Kirke, Lindelse, Langeland Sønder, Svendborg, DK
  Theodor Ferdinand Forpagter født 25 Apr. 1865, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 23 Jun. 1865, Tjæreby Kirke, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK døde 16 Feb. 1933, Allerslev, Baarse, Præstø, DK begr. 19 Feb. 1933, Karise Kirkegaard, Karise, Fakse, Præstø, DK
  Vilhelm Proprietær født 1846
FABRICIUS-MØLLER
  Johannes Tolstrup Overlæge født 11 Jan. 1885, Vejle Kirke, Vejle, Nørrevang, Vejle, DK døde 31 Maj 1968, Aarhus Domsogn, Århus, Hasle, Århus, DK begr. 10 Jun. 1968, Frederikskirkens Kirkegaard, Skaade, Ning, Aarhus, DK
FAICHUK
  Mary Alice født 26 Feb. 1913, Manitoba, Canada døde 28 Dec. 2007, Medicine Hat, Medicine Hat Census Division, Alberta, Canada begr. Medicine Hat, Medicine Hat Census Division, Alberta, Canada
FALEN
  Andrew Michael
  Joseph Charles “Joe” født 20 Jun. 1952, Caldwell, Canyon County, Idaho, USA døde 20 Okt. 2017, Portland, Multnomah County, Oregon, USA
  Joseph Gabriel
  LeRoy født 10 Jun. 1928, Arock, Malheur County, Oregon, USA døde 4 Nov. 1994, Caldwell, Canyon County, Idaho, USA begr. Caldwell, Canyon County, Idaho, USA
FALKVERSEN
  Jens født 1728, Hølkerup, Egebjerg, Ods, Holbæk, DK døde 31 Maj 1776
FALSHØJ
  Johannes Severin født 14 Apr. 1882, Nr.Jernløse, Merløse, Holbæk, DK dåb 21 Jul. 1882, Nr.Jernløse Kirke, Nr.Jernløse, Merløse, Holbæk, DK
FALSTER
  Carl Christian Georg født 1 Jul. 1853, Ulkestrup, Undløse, Merløse, Holbæk, DK dåb 9 Okt. 1853, Undløse Kirke, Undløse, Merløse, Holbæk, Dk
  Carl Christian født 31 Jan. 1842, Frydendal, Tuse, Holbæk, DK dåb 5 Maj 1842, Frydendal Kirke, Frydendal, Tuse, Holbæk, DK
  Georg Nicolai Hein Consumtionsbetjent født 1783, Frederiksværk, Strø, Frederiksborg, DK døde 12 Maj 1855, Nykøbing Sj., Ods, Holbæk, DK begr. 18 Maj 1855, Nykøbing Sj.Kirkegaard, Nykøbing Sj., Ods, Holbæk, Dk
  Karoline Kristine født 14 Aug. 1849, Undløse, Merløse, Holbæk, DK dåb 14 Okt. 1849, Undløse Kirke, Undløse, Merløse, Holbæk, Dk døde 22 Dec. 1940, Skamstrup, Tuse, Holbæk, DK begr. 30 Dec. 1940, Skamstrup Kirkegaard, Skamstrup, Tuse, Holbæk, DK
  Niels Rasmusen Gaardmand født 1783 døde 26 Sep. 1844, Klakring, Bjerre, Vejle, DK begr. 4 Okt. 1844, Klakring Kirkegaaard, Bjerre, Vejle, DK
  Peter Christian Inderste og Snedker født 29 Jul. 1814, Nykøbing Sj., Ods, Holbæk, DK dåb 25 Sep. 1814, Nykøbing Sj.Kirke, Nykøbing Sj., Ods, Holbæk, Dk
  Rasmus Nielsen født 31 Mar. 1826, Klakring, Bjerre, Vejle, DK dåb 4 Jun. 1826, Klakring Kirke, Bjerre, Vejle, DK døde 19 Jan. 1897, Stouby, Bjerre, vejle, DK begr. 26 Jan. 1897, Stouby Kirkegaard, Stouby, Bjerre, vejle, DK
FANGEL
  Elisabeth Maria Margrethe født 16 Okt. 1815, Gudum, Fleskum, Aalborg, DK dåb 17 Okt. 1815, Hjemmedøbt
  Else. Marie født 20 Mar. 1802, Mou, Fleskum, Aalborg, DK
  Gomme Præst
  Holger Præst født 10 Jun. 1742 døde 23 Dec. 1820, Nordborg, Als Nørre, Sønderborg, DK begr. 29 Dec. 1820, Nordborg Kirkegaard, Als Nørre, Sønderborg, DK
  Holger Rehders Forpagter født 3 Maj 1817, Gudum, Fleskum, Aalborg, DK dåb 5 Maj 1817, Hjemmedøbt
  Holger født 1800, Mou, Fleskum, Aalborg, DK
  Jens Forvalter født 1771
  Jens Rasmussen
  Mette Cathrine Marie Lærerinde født 11 Jan. 1813, Gudum, Fleskum, Aalborg, DK dåb 12 Jan. 1813, Hjemmedøbt
  Niels Tingbjerg Sognepræst født 1781, Nordborg, Als Nørre, Sønderborg, DK døde 4 Mar. 1845, Gudum, Fleskum, Aalborg, DK begr. 14 Mar. 1845, Gudum Kirkegaard, Gudum, Fleskum, Aalborg, DK
  Sophie Elisabeth født 3 Maj 1814, Gudum, Fleskum, Aalborg, DK dåb 4 Maj 1814, Hjemmedøbt
FANGHOLM
  Claus født 23 Apr. 1966, København, DK døde 21 Nov. 1973 begr. Aagerup Kirkegård, Aagerup, Merløse, Holbæk, DK
  Dora Margrethe ("Jass") født 31 Jul. 1917, Stadslunde, Udby, Tuse, Holbæk, DK dåb 23 Sep. 1917, Udby Kirke, Udby, Tuse, Holbæk, DK
  Finn
  Harald Styrmand født 18 Apr. 1919, Stadslunde, Udby, Tuse, Holbæk, DK dåb 15 Jun. 1919, Udby Kirke, Udby, Tuse, Holbæk, DK døde 24 Maj 1978, Aalborg Budolfi, Fleskum, Aalborg, DK
  Jørgen Christian
  Kristian født 4 Apr. 1920, Stadslunde, Udby, Tuse, Holbæk, DK dåb 6 Jun. 1920, Udby Kirke, Udby, Tuse, Holbæk, DK døde 4 Sep. 1950, Bloomfield Canada begr. 12 Mar. 1951, Udby Kirke, Udby, Tuse, Holbæk, DK
  Line
  Lis
  Magnus født 20 Jul. 1912, Stadslunde, Udby, Tuse, Holbæk, DK dåb 22 Sep. 1912, Udby Kirke, Udby, Tuse, Holbæk, DK døde 27 Jan. 1989 begr. 1 Feb. 1989, Aagerup Kirkegård, Aagerup, Merløse, Holbæk, DK
  Søren
FANNING
  Edmond Seymour født 21 Okt. 1868, Zumbro Falls, Wabasha County, Minnesota, USA døde 26 Nov. 1948, Nemaha, Sac County, Iowa, USA begr. Nemaha, Sac County, Iowa, USA
  Ella født Feb. 1856, Illinois, Usa døde 15 Jan. 1926, Robinson, Brown, Kansas, USA begr. Omkr 17 Jan. 1926, Robinson, Brown, Kansas, USA
FANSRUD
  Jorunn Erika
FANØE
  Gregers Albert født 26 Nov. 1839, Næstved Købstad, Tybjerg, Præstø, DK
FARRELL
  Ukendt
FARRIS
  Edward Stone født 14 Apr. 1893, Missouri, USA døde 1 Maj 1978, McMinnville, Yamhill, Oregon, USA begr. McMinnville, Yamhill, Oregon, USA
FARVER
  Michael
FAUCONNET
  Isabelle
FAUL
  Lillian
FAURHOLT
  Maria Zeeberg
  Mille Zeeberg
  Palle Egestad
FAUST
  Kristi
FAVRE
  Allen
  Michael
  Molly Sue
  Thomas Allen
FAWCETT
  Elizabeth Hale
FELBO
  Camilla Maria født 20 Sep. 1976, Slagelse, Slagelse, Sorø, Dk
  Jørgen Programchef
  Mikael Mogens Skoleinspektør
  Søren Mikael
FELLING
  Karla
FELTHUUSEN
  Agnete
  Anders Henrik født 8 Maj 1884, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK dåb 8 Jun. 1884, Skaarup Kirke, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK
  Anne Emilie født 15 Apr. 1882, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK dåb 4 Jul. 1882, Skaarup Kirke, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK
  Anne født 29 Aug. 1831, Drigstrup, Bjerge, Odense, DK dåb 24 Sep. 1831, Drigstrup Kirke, Drigstrup, Bjerge, Odense, DK døde 11 Maj 1858, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK begr. 18 Maj 1858, Bjerreby Kirkegaard, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK
  Astrid Birgitte født 26 Aug. 1884, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 2 Okt. 1884, Høve Frimenigheds Kirke, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Christian Dideriksen Møller født 1806, Sct.Jørgens, Sunds, Svendborg, DK dåb 7 Apr. 1806, Sørup Kirke, Sørup, Sunds, Svendborg, DK døde 9 Apr. 1869, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK begr. 17 Apr. 1869, Bjerreby Kirkegaard, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK
  Christian Ejner Installatør født 9 Okt. 1881, Aaby Mark, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK
  Christian Marius Gaardejer født 1858, Aaby, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK
  Claus født 7 Apr. 1879, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK dåb 8 Apr. 1879, Hjemmedøbt
  Frands Johannes født 16 Sep. 1917, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 2 Nov. 1917, Høve Frimenigheds Kirke, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Frank Radmer født 10 Mar. 1918, Middelfart Købstad, Vends, Odense, DK dåb 2 Jun. 1918, Middelfart Kirke, Middelfart, Vends, Odense, DK
  Hanne
  Herluf Johannes Gaardejer født 3 Aug. 1882, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 24 Sep. 1882, Høve Frimenigheds Kirke, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK døde 19 Nov. 1965, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK begr. Høve Frimenigheds Kirkegaard, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Inger Margrethe født 7 Jul. 1921, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 21 Aug. 1921, Høve Frimenigheds Kirke, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Johannes Gaardejer født 13 Jan. 1836, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK dåb 13 Mar. 1836, Bjerreby Kirke, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK døde 21 Feb. 1917, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Klaus Henrik født 5 Dec. 1834, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK dåb 4 Jan. 1835, Bjerreby Kirke, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK døde 24 Mar. 1869, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK begr. 31 Mar. 1869, Bjerreby Kirkegaard, Bjerreby, Sunds, Svendborg, DK
  Maren Kirstine født 29 Dec. 1861, Oure, Gudme, Svendborg, DK dåb 5 Jan. 1862, Oure Kirke, Oure, Gudme, Svendborg, DK døde 18 Maj 1928, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK begr. 23 Maj 1928, Høve Frimenigheds Kirkegaard, Høve, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Marius Claus Andreas født 19 Jul. 1880, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK dåb 29 Aug. 1880, Skaarup Kirke, Skaarup, Sunds, Svendborg, DK
  Niels Christian født 10 Jul. 1864, Oure, Gudme, Svendborg, DK dåb 17 Jul. 1864, Oure Kirke, Oure, Gudme, Svendborg, DK
  Torben
FERGUSON
  Agnes født 31 Mar. 1850 døde 27 Dec. 1905, Sydney, New South Wales, Australien
FERRELL
  Alva født 30 Jan. 1896 døde 26 Sep. 1980 begr. Henning, Otter Tail County, Minnesota, USA
  William “Bill” født 9 Jul. 1938, Fergus Falls, Otter Tail, Minnesota, USA døde 15 Feb. 2009 begr. Henning, Otter Tail County, Minnesota, USA
FEVEILE
  Juliane Marie født 1785 døde 11 Sep. 1825, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK begr. 16 Sep. 1825, Skælskør Kirkegård, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
FIBIGER
  Adolph født 1835, København, DK
  Adophine Cicilie født 1825, København, DK
  Agnes født 4 Jul. 1830, Tårs, Musse, Maribo, DK
  Amalie Sophie født 21 Aug. 1858, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Anna Emilie født 14 Apr. 1833, Tårs, Musse, Maribo, DK
  Antoinnette Sophie Hansine født 26 Dec. 1815, Snoghøj Færgegaard, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK dåb 23 Maj 1816, Thyregod, Nørvang, Vejle, DK
  Asta født 6 Aug. 1900, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK
  Carl Christian Edvard født 27 Maj 1838, Tårs, Musse, Maribo, DK dåb 8 Jul. 1838, Tårs Kirke, Tårs, Musse, Maribo, DK
  Carl Lindam Postmester og Transportforwalter (R. af D.) født 1779, Snoghøj Færgegaard, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK dåb 23 Nov. 1779, Thyregod, Nørvang, Vejle, DK døde 23 Sep. 1840, Fredericia Købstad, Elbo, Vejle, DK begr. 29 Sep. 1840, Fredericia Trinitatis Kirkegaard, Fredericia Trinitatis, Elbo, Vejle, DK
  Christian Forpagter født 1786, Snoghøj Færgegaard, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK
  Christian Ludvig Vilhelm Praktiserende Læge født 1822, København, DK dåb 5 Jun. 1822, Garnisons, Sokkelund, København, DK døde 1894
  Christian født 22 Okt. 1786, Snoghøj Færgegaard, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK dåb 7 Nov. 1786, Thyregod, Nørvang, Vejle, DK
  Christine Lovise født 1859, Silkeborg, Gjern, Skanderborg, DK
  Ellen Jacobine Kristine Elisabeth Lærerinde født 29 Jun. 1865, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 10 Sep. 1865, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Emanuel August Christian Distriktslæge (R. af D.) født 31 Maj 1819, Nykøbing Falster, Falster Sønder, Maribo, DK dåb 8 Sep. 1819, Nykøbing Falster Kirke, Nykøbing Falster, Falster Sønder, Maribo, DK døde 16 Aug. 1873, Grinderslev, Salling Nørre, Viborg, DK begr. 22 Aug. 1873, Skt.Nicolai kirke, Kolding, Brusk, Vejle, DK
  Gotfried Ober - og Under - Rets Procurator født 1741 døde 20 Jan. 1795, Snoghøj Færgegaard, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK
  Gotfried født 1781, Snoghøj Færgegaard, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK dåb 1 Apr. 1781, Thyregod, Nørvang, Vejle, DK
  Helene Maria Natalia født 26 Mar. 1837, Tårs, Musse, Maribo, DK dåb 19 Jul. 1837, Tårs Kirke, Tårs, Musse, Maribo, DK døde 20 Jul. 1903
  Henriette Augusta født 25 Mar. 1870, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 30 Aug. 1870, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Holger Albert født 17 Jul. 1834, Tårs, Musse, Maribo, DK
  Ida Marie født 26 Maj 1872, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 18 Aug. 1872, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Jacob Scavenius født 16 Jan. 1860, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 28 Maj 1860, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK døde 29 Jun. 1860, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK begr. 2 Jul. 1860, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Jacob Schavenius Oberstlieutenant (R. af D.) født 25 Jan. 1793, Snoghøj, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK dåb 26 Feb. 1793, Thyregod, Nørvang, Vejle, DK
  Johan Adolf født 1792, Snoghøj Færgegaard, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK dåb 3 Jun. 1792, Thyregod, Nørvang, Vejle, DK
  Johanne Amalia født 11 Mar. 1840, Tårs, Musse, Maribo, DK
  Johanne Frederikke Wilhelmine Lærerinde født 20 Apr. 1857, Leibølle, Bøstrup, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 31 Maj 1857, Bøstrup Kirke, Bøstrup, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Johannes Andreas Grib født 23 Apr. 1867, Silkeborg, Gjern, Skanderborg, DK dåb 14 Maj 1867, Silkeborg Kirke, Silkeborg, Gjern, Skanderborg, DK
  Johannes Gotfried Dessen født 1831, København, DK
  Jørgen Nis født 22 Apr. 1867, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 8 Jul. 1867, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK døde 23 Okt. 1936, Hansted, Hillerslev, Thistwd, DK begr. 29 Okt. 1936, Hirshals Kirkegård, Horne, Vennebjerg, Hjørring, DK
  Karen Eline født 1825, København, DK
  Leopold August født 1833, København, DK
  Marie Amalia født 3 Maj 1837, Garnisons, Sokkelund, København, DK dåb 2 Jul. 1837, Garnisons Kirke, Garnisons, Sokkelund, København, DK
  Mathilde født 20 Jan. 1863, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 21 Jun. 1863, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK døde 17 Okt. 1954, København, DK
  Nicoline Cicilie født 1824, København, DK
  Palle født 12 Dec. 1914, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK dåb 13 Jun. 1915, Frederiksberg Kirke, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK
  Peder Grib født 28 Sep. 1784, Snoghøj Færgegaard, Erritsøe, Elbo, Vejle, DK dåb 17 Okt. 1784, Thyregod, Nørvang, Vejle, DK
  Signe Christjane født 29 Nov. 1824, Tårs, Musse, Maribo, DK
  Thora Ida Birgitte født 20 Aug. 1868, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 9 Okt. 1868, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Wilhelmine Augusta Husbestyrerinde født 1 Maj 1861, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK dåb 15 Jun. 1861, Tranekær Kirke, Tranekær, Langeland Nørre, Svendborg, DK
  Wilhelmine Mathilde født 20 Nov. 1828, Tårs, Musse, Maribo, DK
FICHER
  Andreas Ludvig født 2 Jul. 1837, Holbæk, Skt.Nicolai, Merløse, Holbæk, DK dåb 9 Dec. 1837, Holbæk Skt.Nicolai Kirke, Merløse, Holbæk, DK
  Carla Frederikke
  Gunner Carl født 1 Aug. 1835, Holbæk, Skt.Nicolai, Merløse, Holbæk, DK dåb 24 Okt. 1835, Holbæk Skt.Nicolai Kirke, Merløse, Holbæk, DK
FICK
  Harriet Nielsine Marie født 1868, København, DK
  Heinrich Valdemar Grosserer født 1828, København, DK
  Helga Victoria Hermine født 1873, København, DK
  Olga Hulda Jenny født 22 Nov. 1869, København, DK døde 3 Maj 1894, København, DK begr. Solbjerg Kirkegård, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK
FIDEON
  Grace Kyriaki født 10 Feb. 1880, Kranídion, Argolis, Peloponnisos, Greece døde 27 Okt. 1941, Everett, Snohomish, Washington, USA begr. Omkr 30 Okt. 1941, Seattle, King County, Washington, USA
  Thomas
FIEDLER
  Albert Sporon født 26 Nov. 1849, København, DK dåb 28 Apr. 1850, Vor Frue Kirke, København, Sokkelund, København, DK døde 10 Nov. 1858, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK begr. 14 Nov. 1858, Vor Frue Kirkegaard, København, Sokkelund, København, DK
  Alberta Einara født 15 Okt. 1859, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK dåb 17 Maj 1860, Frederiksberg Kirke, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK
  Anna Kathrine født Feb. 1883 døde 5 Maj 1883, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK begr. 10 Maj 1883, Skælskør Kirkegård, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Beate Albertine Sporon født 28 Jan. 1841, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 17 Maj 1841, Hjemmedøbt døde 25 Jan. 1917, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK begr. 30 Jan. 1917, Vestre Kirkegaard, København, DK
  Chrisian Frederik Julius William født 29 Apr. 1838, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 16 Sep. 1838, Magleby Kirke, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Christense Sophia Albertine født 1802
  Clara Augusta født 1814, København, DK døde 8 Apr. 1863, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK begr. 14 Apr. 1863, Tjæreby Kirkegaard, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Dagmar Kirstine født 1 Jul. 1862, Holsteinborg, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 17 Aug. 1862, Holsteinborg Kirke, Holsteinborg, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Erik Johannes Frederik Sporon født 26 Okt. 1893, St.Taastrup, Merløse, Holbæk, DK dåb 7 Jan. 1894, St.Taastrup Kirke, Merløse, Holbæk, Dk
  Erik Sporon (Hofjægermester) født 19 Apr. 1881, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 20 Jun. 1881, Skælskør Kirke, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK døde 21 Maj 1967
  Frederik Christian Justitsraad født 23 Maj 1775 døde 23 Aug. 1829, Tjæreby, Strø, Frederiksborg, DK begr. 28 Aug. 1829, Tjæreby Kirkegaard, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Frederik Julius født 31 Okt. 1806, København, DK døde 18 Nov. 1880, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK begr. 25 Nov. 1880, København, DK
  Frederik Sporon født 11 Mar. 1861, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK døde 6 Mar. 1933
  Frederik Waldemar født 1836
  Frode Gudmundsen født 28 Dec. 1844, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 12 Sep. 1845, Magleby Kirke, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Georgia Christine født 1804
  Gyda født 23 Nov. 1853, København, DK dåb 17 Mar. 1854, Vor Frue Kirke, København, Sokkelund, København, DK
  Haral Waldemar Cand. Jur. Amtsraad (R. af D.) født 13 Jun. 1808, Frederiksberg, Sokkelund, Københavns, DK døde 29 Maj 1887, Holsteinborg, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK begr. 3 Jun. 1887, Holsteinborg Kirkegaard, Holsteinborg, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Helga født 20 Jan. 1850, Korsør, Slagelse, Sorø, DK dåb 10 Mar. 1850, Korsør Kirke, Korsør Skt.Povl, Slagelse, Sorø, DK
  Hjalmar Forvalter født 6 Nov. 1851, Korsør Købstad, Slagelse, Sorø, DK dåb 29 Maj 1852, Korsør Kirke, Korsør Skt.Povl, Slagelse, Sorø, DK
  Jakob Brønnum Sporon Skibstømrer
  Jakob født 22 Jul. 1881, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 8 Aug. 1881, Hjemmedøbt døde 15 Aug. 1881, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK begr. 19 Aug. 1881, Skælskør Kirkegård, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Jakobine Sophie Johanne Victoria Schrødder født 1 Apr. 1885, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 20 Aug. 1885, Skælskør Kirke, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Juliane Marie Albertine født 20 Aug. 1839, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 1 Nov. 1839, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Julius Christian Georg Sporon født 16 Okt. 1816, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 12 Dec. 1816, Tjæreby Kirke, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Octavia Camilla født 1812
  Otto Blixenkrone født 20 Apr. 1879, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 20 Jun. 1879, Skælskør Kirke, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK døde 20 Sep. 1897
  Otto Joachim Læge født 7 Apr. 1849, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 25 Okt. 1849, Magleby Kirke, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK døde 22 Dec. 1936
  Peder Johannes født 4 Sep. 1847, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 17 Jun. 1848, Magleby Kirke, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Ragna født 16 Okt. 1842, København, DK døde 28 Jan. 1907
  Svend Gunnersen født 23 Sep. 1884, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 17 Nov. 1884, Skælskør Kirke, Skælskør, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK døde 2 Nov. 1954
  Thora Alexandra født 26 Okt. 1852, Korsør Købstad, Slagelse, Sorø, DK dåb 12 Jun. 1853, Korsør Kirke, Korsør Skt.Povl, Slagelse, Sorø, DK
  Thora Alvilde født 7 Dec. 1842, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 6 Jun. 1843, Magleby Kirke, Magleby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Thora Alvilde født 1810
  Thora Alvilde født 2 Jan. 1861, Holsteinborg, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 28 Apr. 1861, Holsteinborg Kirke, Holsteinborg, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
  Thora Nielsen født 1855
  Valborg Elisabeth Sporon født 24 Okt. 1892, St.Taastrup, Merløse, Holbæk, DK dåb 4 Jun. 1893, St.Taastrup Kirke, Merløse, Holbæk, Dk
  Valborg Marie født 31 Jul. 1840, København, DK dåb 25 Sep. 1840, Vor Frue Kirke, København, Sokkelund, København, DK
  William Købmand født 16 Sep. 1819, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK dåb 17 Okt. 1819, Tjæreby Kirke, Tjæreby, Vester Flakkebjerg, Sorø, DK
FIGEN
  Bahne Peter
  Birgitte født 21 Dec. 1899, Tinglev, Slogs, Tønder, DK dåb 3 Feb. 1900, Tinglev Kirke, Tinglev, Slogs, Tønder, DK
FIIL
  Ane Dorthe født 8 Dec. 1822, Spentrup, Nørhald, Randers, DK dåb 26 Jan. 1823, Spentrup Kirke, Spentrup, Nørhald, Randers, DK
  Ane Kirstine Nielsen født 31 Aug. 1859, Spentrup, Nørhald, Randers, DK dåb 6 Nov. 1859, Spentrup Kirke, Spentrup, Nørhald, Randers, DK
  Christen Nielsen født 25 Jul. 1825, Spentrup, Nørhald, Randers, DK dåb 23 Okt. 1825, Spentrup Kirke, Spentrup, Nørhald, Randers, DK
  N. Kirkesanger Skolelærer født 1790 døde 8 Mar. 1827, Spentrup, Nørhald, Randers, DK begr. 16 Mar. 1827, Spentrup Kirkegaard, Spentrup, Nørhald, Randers, DK
  Niels Christian Gaardmand født 14 Maj 1820, Spentrup, Nørhald, Randers, DK dåb 30 Jul. 1820, Spentrup Kirke, Spentrup, Nørhald, Randers, DK
  Niels Christian født 7 Maj 1819, Spentrup, Nørhald, Randers, DK dåb 9 Maj 1819, Hjemmedøbt døde 4 Jul. 1819, Spentrup Kirke, Spentrup, Nørhald, Randers, DK begr. 8 Jul. 1819, Spentrup Kirkegaard, Spentrup, Nørhald, Randers, DK
FILER
  Mona Harriet født 22 Apr. 1920, Kerkhoven, Swift, Minnesota, USA døde 19 Nov. 2000, Multnomah, Oregon, USA begr. Omkr 22 Nov. 2000, Portland, Multnomah County, Oregon, USA
FINDERUP
  Johanne født 1770
FINES
  Jeannine Annmarie født 7 Sep. 1926, France døde 4 Jul. 2003, Bellevue, King, Washington, USA
FINFROCK
  Beatrice Ellen født 6 Apr. 1912, Sedro-Woolley, Skagit, Washington, USA døde 8 Jul. 1962, Seattle, King County, Washington, USA begr. Edmonds, Snohomish County, Washington, USA.
  Katherine Loretta
  Samuel Henry Lewis født 19 Jan. 1886, Franklin, Shelby, Ohio, USA døde 28 Mar. 1973, Edmonds, Snohomish, Washington, USA begr. Omkr 2 Apr. 1973, Sedro-Woolley, Skagit, Washington, USA
FINK
  Karen Johansen født 1840, Jordrup, Anst, Ribe, DK
  Karolina født Omkr 1881, Yugoslavia døde 18 Dec. 1948, Renton, King, Washington, USA begr. 21 Dec. 1948, Renton, King, Washington, USA
FINKER
  Wilhelm August Carl døde 27 Sep. 1943
FINSEN
  Elisabeth
  Hannes Christian Steimgrim født 13 Maj 1828, Reykjavik, Island. døde 18 Nov. 1892, Ribe Domsogn, Ribe, Ribe, DK
  Marie født 21 Okt. 1869, Thorshavn, Streymoy, Færøerne døde 9 Nov. 1930, Roskilde Købstad, DK
  Niels Ryberg Dr. Cand. Med. født 15 Dec. 1860, Thorshavn, Streymoy, Færøerne døde 24 Sep. 1904
  Olaf Cand. Pharm. født 3 Feb. 1859, Thorshavn, Streymoy, Færøerne døde 15 Sep. 1937
  Vilhelm Hannes Overpostkontrollør Forfatter født 30 Sep. 1863 døde 11 Dec. 1935
FINSSEN
  Karl Frederik Plejer født 31 Mar. 1895, Sandby, Kundby, Tuse, Holbæk, DK
  Ole Insidder

© Informationer fra denne side må ikke bruges i anden sammenhæng uden tilladelse og uden angivelse af kilde.


Intet efternavn, <, A, B, C, D, E, [F], G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, >

[FABER-FINSSEN], FINSTAD-FOSS, FOSS-FREDERIKSEN, FREDERIKSEN-FRIIS, FRIIS-FÆRGE

Indholdsfortegnelse | Efternavne | Navneliste

Denne hjemmeside blev lavet 21 Dec. 2021 med Legacy 9.0 fra MyHeritage.com; Ophavsret og vedligeholdelse af poul@poul-herdis.dk